Temat: Jesienne zabawy – scenariusz zajęć otwartych z rodzicami ( z zakresu aktywności przyrodniczej)
Grupa: 5-latki
Prowadzący: mgr Joanna Kończyk
Data: 9.11.2015
Cele:
Główne:
przybliżenie tradycji i zwyczajów związanych z obchodami św. Marcina
utrwalenie wiadomości dotyczących jesieni jako pory roku
integracja rodziców i dzieci ze środowiskiem przedszkolnym
Szczegółowe:
kształtowanie umiejętności przeliczania elementów w dostępnym zakresie
klasyfikowanie liści według określonej cechy (kształt, gatunek)
utrwalenie wiedzy o przysmakach zwierząt leśnych
manipulacja materiałem przyrodniczym
doskonalenie techniki wycinania i estetycznego klejenia
wdrażanie do porządkowania miejsca pracy po zakończonym działaniu
rozwijanie wyobraźni, twórczej aktywności oraz ekspresji plastycznej dziecka
odkrywanie własnych możliwości twórczych w kontakcie z muzyką
czerpanie radości ze wspólnej zabawy i degustacji wypieczonych rogali
Środki dydaktyczne:
emblematy jeża, wiewiórki, zajączka dla każdego dziecka, koperty z zadaniami dla każdej z grup, kolorowe liście w trzech kształtach, magnetofon, płyta Cd, farby, plastelina, kredki, nożyczki, papier kolorowy, karty pracy, treść masażyku
Formy pracy:
praca zespołowa, praca z całą grupą
Metody pracy:
oglądowa : pokaz
słowna: instrukcja, objaśnienia
zajęć praktycznych: samodzielne działania dzieci
aktywizujące: tańce i zabawy integrujące grupę
Przebieg:
1. Przywitanie dzieci i rodziców zabawą powitalną „Witające się rączki”
2. Wokół obchodów św. Marcina – kilka słów o tradycji i zwyczaju pieczenia rogalików Marcińskich; wyrabianie rogali drożdżowych – wspólne z rodzicami czynności kulinarne
3. Jesienne zabawy :
Czynności wstępne: dzieci losują z koszyka emblematy przedstawiające jeża, wiewiórkę lub zajączka. . Na znaczkach należy wpisać imię i przyczepić do ubrania. /Tę czynność wykonują zaproszeni rodzice/
4. „Jesienny konkurs”
Nauczycielka prosi, by każda grupa znalazła w sali swoje miejsce oznaczone takim samym emblematem. Informuje, że jest tam niespodzianka. Dla każdej grupy przygotowana jest koperta z zadaniem. Grupy po kolei zapoznają się z zadaniami, przygotowują i prezentują innym odpowiedzi. Rodzice aktywnie uczestniczą w zajęciu pomagając dzieciom w rozwiązywaniu zadań, ale nie wyręczają dzieci.
JEŻYKI
„Jeżyki bardzo lubią spać w liściach. Zanim jednak nasze jeże dotrą do swych norek należy wybrać takie same listki i sprawdzić ile ich jest.”
„Ułóżcie dla rodziny jeżów – mamy, taty i dziecka , kołderkę z liści . Wybierzcie dla każdego jeżyka listki tego samego rodzaju i przyklejcie tyle , ile wskazuje liczba kropek pod jeżykiem. Natomiast na grzbiecie jeżyków narysujcie ich przysmak . Na pewno sobie poradzicie.”
WIEWIÓRKI
„Ktoś zrobił straszny bałagan w spiżarni wiewiórki. Pomóżcie jej i jej rodzinie poukładać wszystkie skarby i wskażcie jej ulubiony przysmak.
Z wszystkich skarbów jesieni wybierzcie przysmak wiewiórki , wytnijcie je i spróbujcie tak poukładać , żeby w każdym koszyku było tyle samo smakołyków. Powodzenia!
ZAJĄCZKI
„Zajączki uwielbiają marchewki. Narysujcie dla każdego zajączka 1 marchewkę i wyklejcie ją plasteliną w odpowiednim kolorze- tak, by marchewka wyglądała smakowicie i apetycznie! Policzcie marchewki i w koszu napiszcie, ile ich jest.
4. Zadanie dla rodziców- malowanie palcem maczanym w farbie (z zasłoniętymi oczami) owocowego przysmaku swego dziecka – jabłko, gruszka.
5. Taniec dzieci i rodziców w parach „Małe czerwone jabłuszko”
6. Lukrowanie rogali, degustacja
7. Masażyk jesienny wg M. Bogdanowicz „Jesień” przy muzyce relaksacyjnej
8. Podziękowanie dzieciom i rodzicom za udział w zabawie, pożegnanie.
ZADANIA /w kopertach/:
JEŻYKI
„Jeżyki bardzo lubią spać w liściach. Zanim jednak nasze jeże dotrą do swych norek należy wybrać takie same listki i sprawdzić ile ich jest.”
„Ułóżcie dla rodziny jeżów – mamy, taty i dziecka , kołderkę z liści . Wybierzcie dla każdego jeżyka listki tego samego rodzaju i przyklejcie tyle , ile wskazuje liczba kropek pod jeżykiem. Natomiast na grzbiecie jeżyków narysujcie ich przysmak . Na pewno sobie poradzicie.”
WIEWIÓRKI
„Ktoś zrobił straszny bałagan w spiżarni wiewiórki. Pomóżcie jej i jej rodzinie poukładać wszystkie skarby i wskażcie jej ulubiony przysmak.
Z wszystkich skarbów jesieni wybierzcie przysmak wiewiórki , wytnijcie je i spróbujcie tak poukładać , żeby w każdym koszyku było tyle samo smakołyków. Powodzenia!
ZAJĄCZKI
„Zajączki uwielbiają marchewki. Narysujcie dla każdego zajączka 1 marchewkę i wyklejcie ją plasteliną w odpowiednim kolorze- tak, by marchewka wyglądała smakowicie i apetycznie! Policzcie marchewki i w koszu napiszcie, ile ich jest.