SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z EDUKACJI EKOLOGICZNEJ.
- Osoba prowadząca: Marta Nowajczyk- Piela
- Grupa: III „ Smoki”, pięciolatki.
- Miejsce: sala przedszkolna, Przedszkole nr 61, ul. Lelechowska 7 Warszawa
- Temat kompleksowy: „ Dobre rady na odpady”.
- Temat zajęcia: „ Jak my możemy chronić przyrodę?”
- Metody pracy: słowna, poglądowa, praktycznego działania dzieci.
- Formy pracy: zajęcia z całą grupą, praca indywidualna dzieci.
- Cele ogólne:
– zapoznanie dzieci ze sposobem ochrony przyrody poprzez segregację śmieci
– segregacja śmieci wg rodzaju do odpowiednich pojemników
– wzbogacenie słownika czynnego o wyraz: „ segregacja’, „ sortowanie”, „ recykling”, „ kompost”, ( odpadki organiczne).
– kształcenie umiejętności segregacji śmieci na 6 grup.
– doskonalenie umiejętności liczenia w możliwie najszerszym zakresie
– wdrażanie do odpowiedzialności za czystość przyrody
– wyrabianie umiejętności zgodnego współdziałania.
– Wyzwalanie inwencji twórczej dzieci( ciekawe wykorzystanie odpadków)
Cele szczegółowe:
Dziecko:
– posegreguje śmieci i włoży je do odpowiednich pojemników
– potrafi powiedzieć co to jest: segregacja,(sortowanie), recykling, kompost( odpadki organiczne).
– przeliczy zebrane przedmioty
– rozumie dlaczego należy segregować śmieci
– zgodnie współdziała w czasie zabawy
– prezentuje swoje pomysły na wykorzystanie różnorodnych odpadków, np. do zabawy.
9. Pomoce dydaktyczne: płyta CD z nagraniem odgłosów ptaków, pacynka- jeż, pojemniki w kolorach: białym, czerwonym, niebieskim, oznaczone napisami: szkło, papier, plastik, pojemnik PCK, miska na odpadki organiczne, kosz na śmieci, śmieci różnego rodzaju: puste butelki po napojach, słoiki, pojemniki i torebki : szklane, plastikowe, papierowe, gazety, indywidualne karty pracy.
- Przebieg zajęcia:
- Przedstawienie gościa- jeża i jego problemu
- Opowiadanie nauczycielki o jeżu, pięknym lesie,( słuchanie płyty CD),
śnie zimowym jeża i przykrym przebudzeniu w zaśmieconym lesie.
- Rozmowa z dziećmi na temat „ Co możemy zrobić aby nie rosła góra śmieci?”
- Rozmowa jeża, nauczycielki i dzieci o kolorowych pojemnikach do segregacji śmieci.
- Prezentacja podpisów do globalnego odczytywania( papier, plastik, szkło)
- Prezentacja wiersza „ Na odpady nie ma rady?”
- Przypomnienie znaczenia słów : segregacja, sortowanie, recykling, kompostowanie.
- Zapoznanie dzieci z leśnym duszkiem , który podpowiada jak jeszcze możemy wykorzystać odpadki, np. do zabawy, prac plastycznych.
- Dzieci wymieniają swoje pomysły na wykorzystanie różnych odpadów.
- Ćwiczenia z wykorzystaniem plastikowych butelek.
- Zabawy ruchowe z wykorzystaniem gazet.
- Losowanie znaczków w trzech kolorach: niebieskim, czerwonym, białym.
- Segregacja śmieci do odpowiednich pojemników.
- Segregacja pozostałych odpadków( odpadki organiczne, zużyta odzież, śmieci nie nadające się do recyklingu).
- Przeliczanie odpadów w możliwie najszerszym zakresie.
- Zmniejszanie objętości plastikowych butelek, kartonów itp.- samodzielne wyciąganie wniosków.
- Przypomnienie o korzystaniu z odpowiednich toreb na zakupy i kupowaniu produktów, które nie mają zbędnych opakowań.
- Wytłumaczenie dzieciom indywidualnego zadania do wykonania.
- Zaproszenie dzieci do stolików i praca indywidualna ( stopniowanie trudności, indywidualne tempo pracy).
Marta Nowajczyk-Piela
Przedszkole nr 61 w Warszawie.
.