Jak bardzo dzieciństwo jest odpowiedzialne za Twój sukces lub jego brak?

Jolanta Gajda

Pozwolisz, że zadam Ci pewne pytanie:

Czy zdajesz sobie sprawę, że to, w jaki sposób Cię wychowano, ma olbrzymi wpływ na to, kim dzisiaj jesteś? A raczej na to, kim jeszcze NIE JESTEŚ i czego Ci się NIE UDAŁO osiągnąć mimo najszczerszych chęci…

Negatywne wzorce, które wyniosłeś z dziecięcych lat, są dla Ciebie niczym kamień u szyi – jeśli ich sobie nie uświadomisz i z siebie nie zrzucisz, nie będziesz w stanie wypłynąć na szerokie wody.

Wróć na chwilę wspomnieniami do swojego dzieciństwa. Mówi się, że to lata piękne, beztroskie, szczęśliwe. CZYŻBY? To dlaczego, będąc dzieckiem, tak bardzo pragnąłeś być już dorosłym? Miałeś dość słuchania gderliwych rodziców, których rozmowy z Tobą sprowadzały się do pouczeń, wydawania poleceń i sprawdzania postępów w szkole. Ciągle im się coś nie podobało, krytykowali szaleńcze, dziecięce pomysły. Odpowiesz zapewne, że przecież Cię kochali i chcieli dla Ciebie jak najlepiej. TAK, ZGADZAM SIĘ. Ale nie wiedząc, JAK to zrobić, powtarzali błędy swoich rodziców i pozbawili Cię WIARY W SIEBIE.

Ile razy usłyszałeś: “Zostaw, bo zepsujesz!”, “Nie odpowiem ci, bo i tak nie zrozumiesz”, “Nie poradzisz sobie, jesteś za młody”, “Ciągle są z tobą jakieś problemy!”, “Ależ jesteś leniwy/niezdarny!”, “Jak mogłeś to tak spaprać!” – To tylko nieliczne przykłady z całej gamy przeróżnych odzywek, które słyszy się w domach. Potem było Ci smutno, czułeś się winny, traciłeś poczucie własnej wartości, bałeś się zabrać za coś nowego czy trudnego. Może odczuwałeś bezsilność albo złość.

A jak jest dziś? Każde słowo krytyki bardzo Cię rani, bo chciałbyś w końcu poczuć, że jesteś naprawdę dobry. Kiedy pojawiają się zmiany, nowe wyzwania, reagujesz lękiem: a jeśli nie dam sobie rady? Gdy popełnisz błąd lub wychodzi na jaw Twoja niewiedza, odczuwasz wstyd, który Cię paraliżuje. Po kolejnym nieudanym przedsięwzięciu, zaczynasz myśleć o sobie, jak o nieudaczniku, albo – w najlepszym przypadku – zrzucasz winę na pecha albo na… nieszczęśliwe dzieciństwo 😉

STOP! Najwyższy czas to zmienić. Ludzie, którzy osiągnęli w swoim życiu prawdziwy sukces, byli i są podobni do Ciebie. Mieli za sobą również wiele negatywnych wspomnień i doświadczeń, ale im się powiodło. Ty masz w sobie WSZYSTKO, co potrzeba, by do nich dołączyć.

Przejmij w ręce ster swojego życia i weź odpowiedzialność za kreowanie swojego losu. Znajdź swoją pasję, która Cię porwie i nada sens Twojemu życiu. Wyznacz cele, jakie pragniesz osiągnąć. Zapisz je i realizuj krok po kroku każdego dnia. Śmiało podejmuj nowe wyzwania, a wszelkie niepowodzenia traktuj jako niezbędny element swojego rozwoju. Uwierz mi – MASZ WIELE MOCNYCH STRON – najwyższy czas, by je sobie uświadomić i wykorzystać.Zapomnij o wszelkich ograniczających przekonaniach wyniesionych ze szkoły i domu rodzinnego. Możesz osiągnąć naprawdę wiele, o ile nie będziesz ślepo wierzył we wszystko, co Ci powiedziano dawno temu, gdy byłeś jeszcze dzieckiem…


Jolanta Gajda, autorka poradnika “ABC Mądrego Rodzica: Droga do Sukcesu“, który uczy jak odpowiednio zadbać o rozwój swojego dziecka, aby miało przygotowaną prostą drogę w przyszłość pełną sukcesów.Być może zainteresują Cię również inne nasze materiały: