Dzień Marchewki- uroczystość przedszkolna

Scenariusz uroczystości przedszkolnej

„DZIEŃ MARCHEWKI”

Temat dnia: Dzień Marchewki

Cele ogólne:

  • Rozróżnianie marchewki spośród innych warzyw, rozpoznawanie marchewki za pomocą zmysłu smaku i dotyku
  • Doskonalenie sprawności ruchowej
  • Rozwijanie sprawności spostrzegania
  • Zachęcanie do spożywania warzyw

Cele szczegółowe:

Dziecko:

  • Rozpoznaje marchewkę wśród innych warzyw
  • Uważnie słucha
  • Prawidłowo wykonuje polecenia w czasie trwania zajęć
  • Odpowiada na zadane pytania prowadzącej
  • Aktywnie uczestniczy w zabawach

Metody:

  • Czynne: metoda zadań stawianych dziecku, metoda ćwiczeń
  • Percepcyjne: metoda przykładu,
  • Słowne: metoda objaśnienia i instrukcji, metoda rozmowy, opowiadania, zagadki

Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa

Pomoce i środki dydaktyczne:

  • Zagadki, marchewki, kubeczki plastikowe, sok: pomarańczowy, marchwiowy, jabłkowy; jabłko, gruszka, warzywa: ziemniak, pomidor, pietruszka, papryka; odtwarzacz i płyta CD, puzzle, kawałki bibuły, nitki, włóczka, mazaki, wykałaczki;

Przebieg uroczystości:

  1. „Zgadnij, co to takiego?” – zagadki słowne

Pomarańczowa, słodka z ziemi wyrwana

Pyszna w surówce i gotowana.

Dobrze jej w dłoniach i salaterkach

Więc chrup ją zawsze zamiast cukierka. ( marchewka)

  • Ma długie uszy,
    futerko puszyste.
    Ze smakiem chrupie
    marchewkę i sałaty listek.  (królik)
  • Jak się nazywa marchewkowy kolor?

Po rozwiązaniu przez dzieci zagadek następuje prezentacja marchewki jako warzywa (zwrócenie uwagi na różną wielkość, różne odcienie, wykorzystanie marchewki).

  1. „Marchewka” – zabawa orientacyjno – porządkowa

Dzieci siedzą w kole  w siadzie skrzyżnym. W rytm muzyki podają sobie marchewkę z rąk do rąk, w momencie wyłączenia muzyki dziecko trzymające warzywo wchodzi do środka koła i  wykonuje zadanie jakie otrzymuje od prowadzącej, kolejne propozycje zadań do wykonania mogą podawać dzieci.

  1. Zabawa badawczo – smakowa
  • w 3 kubeczkach zostaje rozlany sok: marchwiowy, pomarańczowy i jabłkowy, dzieci degustując mają odgadnąć w którym kubeczku znajduje się sok marchwiowy;
  • dzieci otrzymują do spróbowania startą na tarce marchewkę oraz jabłko, po degustacji starają się wskazać marchewkę;
  • na talerzu leży pokrojona na nieduże kawałki marchewka, jabłko i gruszka dzieci po spróbowanie mają za zadanie wskazać marchewkę;
  • w woreczku schowane są różne warzywa (ziemniak, pomidor, pietruszka, marchewka, papryka), dzieci mają za zadanie za pomocą dotyku rozpoznać marchew;

  1. „Zatańcz z nami” –  taniec integracyjny przy muzyce (korowody)

Prowadząca pokazuje dzieciom kroki tańca integracyjnego i wspólnie przy muzyce starają się go zatańczyć.

  1. Puzzle

Na dywanie zostają rozłożone koperty z puzzlami. Dzieci mają za zadanie ułożyć puzzle i powiedzieć co się na nich znajduje, co przedstawiają (sylwety owoców i warzyw).

  1. Marchewkowy stworek

Każde dziecko otrzymuję marchewkę i przy użyciu przygotowanych elementów (nitki, włóczka, mazaki, bibuła, wykałaczki) ma stworzyć „Marchewkowego stworka”. Po zakończeniu pracy w przygotowanym miejscu dzieci eksponują swoje prace. następuje omówienie prac, opisywanie wrażeń.

opracowała:

Danuta Wróblewska

Elżbieta Nabrzeska

PS nr 53 w Białymstoku




Być może zaintresują Cię również inne nasze materiały: