Czy warto wydawać przedszkolną gazetkę

Każde przedszkole stara się stosować różne formy kontaktu z rodzicem . Poprzez szerszą współpracę z rodzicami czy opiekunami dziecka dużo łatwiej podjąć właściwe kroki na drodze oddziaływań dydaktyczno – wychowawczych . Łatwiej też pedagogizować rodzinę.

Z drugiej strony rodzic biorący udział w zebraniach , rozmowach indywidualnych z nauczycielem , uroczystościach czy innych formach kontaktu zdobywa informacje nt. działalności placówki , zasad jej funkcjonowania , lepiej rozumie znaczenie pracy przedszkola i rolę jaką spełnia lub może ono spełniać w rozwoju jego dziecka .

W naszym przedszkolu wydawana co miesiąc gazetka dla dzieci i rodziców stała się jeszcze jednym ze sposobów kontaktu z rodzicem i z dzieckiem .

Gazetkę wydajemy od ponad dwóch lat , w jej pierwszym numerze ogłoszono konkurs na jej nazwę. Pomysłodawcami miały być dzieci i rodzice . Jury konkursowemu najbardziej przypadła do serca nazwa FIGIELEK i tak zostało do dziś . Gazetkę początkowo redagowały trzy osoby , jednak wspólnie doszliśmy do wniosku , że każda grupa będzie kolejno wydawać swój numer . Daje to każdemu szansę realizacji własnych pomysłów . Nad całością czuwa jedna osoba zajmująca się redagowaniem , drukiem , rozprowadzaniem pisemka .

Gazetkę o formacie A5 drukujemy najczęściej na kolorowym papierze , co zwiększa jej atrakcyjność. Kolory dopasowujemy do aktualnej pory roku . Ponieważ jesteśmy przedszkolem integracyjnym , w którym pracują specjaliści : psycholog , logopeda i rehabilitant ruchowy staramy się na łamach FIGIELKA zamieszczać krótkie artykuły dotyczące tej problematyki . Przy czym bardziej są to porady o charakterze praktycznym , niż sucha teoretyczna wiedza specjalistyczna .

W ramach tych porad poruszyliśmy takie tematy jak :

 • Dojrzałość szkolna.
 • Emocje i uczucia w kontaktach dziecko – rodzic .
 • Kształtowanie poczucia własnej wartości .
 • Wspomaganie mowy i myślenia .
 • Rodzeństwo
 • Jak dzieci radzą sobie z uczuciami .
 • Etapy rozwoju mowy dziecka.
 • Korygowanie rerania.

Stałą rubryką FIGIELKA jest rubryka „Przez dziurkę od klucza” .Opisujemy w niej zwykle to , co ostatnio ważnego wydarzyło się w naszym przedszkolu lub w poszczególnych grupach . To w tej rubryce wspominamy ciekawe przedstawienia , występ Clowna , wizytę św. Mikołaja , wszystkie wycieczki dalsze i bliższe lub zapowiadamy to, co planujemy zorganizować dla dzieci .

Grupy na forum przedszkola prezentują to , co ostatnio ciekawego zrobiły lub gdzie były .

Rubryka ta dostarcza więc i rodzicom i dzieciom wiele szczegółowych informacji na temat działalności placówki . Rodzice czytając tę rubrykę uświadamiają sobie , co robimy my – pracownicy placówki , aby dzieci miło , wesoło i pożytecznie spędzały tu czas , by zdobywały coraz szersze doświadczenia , wiadomości o otaczającym ich świecie .Stałym elementem naszego FIGIELKA jest też konkurs . Prace konkursowe staramy się dobierać tak , by każde z dzieci miało szanse wzięcia udziału w konkursie . Dodatkowym atutem naszych konkursów jest to , że nagradzamy wszystkie prace słodką niespodzianką . Myślę , że to zadecydowało o tym , że nasze konkursy cieszą się bardzo dużą popularnością wśród dzieci .

Co miesiąc rozprowadzamy wśród przedszkolaków ok. 85 szt. pisemka (do naszego przedszkola uczęszcza 120 dzieci ) , a z tej liczby otrzymujemy średnio 50 prac konkursowych. Prace konkursowe oczywiście publicznie prezentujemy na wystawie , co jest dla dzieci ogromną radością i wyróżnieniem .

Każdy numer FIGIELKA oprócz tych stałych elementów zawiera również inne treści . Zwykle dopasowujemy je do np. pory roku , zbliżającego się ważnego wydarzenia , a czasem odnoszą się one do bieżącego miesiąca . Do tego ogólnego tematu dobieramy resztę , tzn. wiersze , ilustracje , zagadki , przysłowia , łamigłówki , przeróżne ćwiczenia graficzne , obrazki do kolorowania itp.

Treści tych materiałów adresujemy szczególnie do dzieci , choć niektóre z nich wymagają niewielkiej pomocy rodzica ( przeczytanie , wyjaśnienie polecenia ) .

Sposób wykonania przez dzieci tych ćwiczeń daje rodzicowi informację zwrotną na temat rozwoju ich dziecka – „Zobacz , to już potrafię” lub „Pomóż mi , tego nie umiem ” .

W naszym miesięczniku umieszczaliśmy też między innymi życzenia dla dzieci obchodzących urodziny , wyjaśnialiśmy znaczenie ich imion , drukowaliśmy żarciki , których autorami są dzieci.

Obecnie w związku ze zbliżającą się 50 rocznicą istnienia naszej placówki drukujemy krótkie artykuły na temat historii naszego przedszkola .

Staramy się by redagowanie gazetki było również udziałem przedszkolaków , dlatego prezentujemy prace plastyczne dzieci , ich dosłowne wypowiedzi na różne tematy , dzieci ozdabiają swoimi rysunkami stronice gazetki , chwalą się swoimi postępami w rysowaniu szlaczków czy pisaniu liter.

Chyba te fragmenty gazetki przynoszą dzieciom – jej współautorom – najwięcej radości i dumy .

Pomysłów na redagowanie gazetki mamy dużo , czasem rodzą się one całkiem przypadkowo , a czasem są z góry przemyślane.

W każdym razie możliwości , które mogą być jeszcze wykorzystane w naszym pisemku są ogromne . Wystarczy pomyśleć , popytać , przypomnieć sobie coś , poszperać – jest to trochę czasochłonne , ale warto , bo daje to wspaniałe efekty i ogromną satysfakcję.

Ostatnio nasz FIGIELEK otrzymał również dyplom uznania od lokalnej gazety „Nowe Życie Pabianic” , napisano też o nim krótki artykuł . Nasza przedszkolna gazetka została zaprezentowana całemu miastu – to dla nas ogromny sukces i satysfakcja .

ALEKSANDRA FLAJSZER
Przedszkole Miejskie nr 11 w Pabianicach

Jestem nauczycielką Przedszkola Miejskiego nr 11 w Pabianicach.
Pracuję od ośmiu lat , a od roku redaguję przedszkolną gazetkę FIGIELEK.
Napisałam ten artykuł , aby podzielić się doświadczeniem z innymi nauczycielami.

Z wyrazami szacunku
Aleksandra FlajszerByć może zainteresują Cię również inne nasze materiały:

 • Plan rozwoju zawodowegoPlan rozwoju zawodowego PLAN  ROZWOJU ZAWODOWEGO NAUCZYCIELA MIANOWANEGO UBIEGAJĄCEGO SIĘ O STOPIEŃ ZAWODOWY NAUCZYCIELA DYPLOMOWANEGO mgr Karina […]
 • Wesołe zabawy na przywitanie lataWesołe zabawy na przywitanie lata KONSPEKT ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU GR. IB (4-latki) (oprac. Katarzyna Szymańska, Przedszkole nr 146 we Wrocławiu) Temat: Wesołe zabawy na […]
 • Szukamy prezentów od Świętego MikołajaSzukamy prezentów od Świętego Mikołaja ZABAWA  TROPIĄCA I  SPOTKANIE  ZE  ŚWIĘTYM  MIKOŁAJEM Opracowanie scenariusza: Celina Marszałek UCZESTNICY sześciolatki […]
 • Klimatolubne PrzedszkolakiKlimatolubne Przedszkolaki Ministerstwo Środowiska, Fundacja Nasza Ziemia i Fundacja Rozwoju Gmin Polskich serdecznie zapraszają nauczycieli przedszkolnych grup […]