Czerwony Kapturek

Wszyscy wiemy, jak dzieci uwielbiają bajki. Mają one zresztą duże walory edukacyjne – nie tylko dostarczają wiedzy o świecie, ale też uczą odróżniać dobro od zła oraz uaktywniają w dziecku wiele emocji, dzięki czemu ma ono szansę w bezpiecznych warunkach “przerobić” takie nieprzyjemne uczucia jak strach czy złość, ale też doznać pozytywnych emocji, takich jak radość, uczucie ulgi, dumę z osiągnięć pozytywnych bohaterów.

Bajki stanowią świetny materiał do uczenia dziecka wielu umiejętności, pod warunkiem, że nie ograniczymy się jedynie do przeczytania dziecku bajki, ale wykorzystamy jej treść, ilustracje oraz książeczkę jako taką do różnych rozmów i zabaw z dzieckiem.

Tym razem wybrałam jedną z naszych łamigłówek z serii “Ćwiczenia do bajek”. Przedstawia ona cztery scenki z opowieści o Czerwonym Kapturku. Zadaniem dziecka jest je pokolorować, wyciąć (z pomocą dorosłego), a następnie – po wymieszaniu – ułożyć we właściwej kolejności. Dla dzieci, które rozpoczynają już naukę odczytywania godzin z zegara, zamieściliśmy dodatkowo wizerunki tarczy zegara, pokazującego, o której godzinie miały miejsce konkretne scenki.

Po ułożeniu obrazków (lub w trakcie ich układania), dziecko opowiada przebieg wydarzeń. Możemy dodatkowo wykonać ćwiczenie na kreatywność – zabieramy z serii ułożonych obrazków jeden lub dwa ostatnie i prosimy dziecko, by wymyśliło całkiem inne zakończenie tej historii. Może również wymyślone przez siebie zakończenie narysować.

Wszystkie zadania w tym dziale przygotowuje dla Was SuperKid.pl – portal edukacyjny dla dzieci w wieku 4 do 10 lat.
Być może zainteresują Cię również inne nasze materiały: