Scenariusz zajęcia z edukacji społeczno – przyrodniczej
Grupa wiekowa – 5 latki
Temat: „Czego potrzebuje roślina?”
Cele ogólne: – bogacenie wiedzy na temat życiaroślin
– rozwijanie umiejętności korzystania ze znaków zastępczych i symboli do oznaczania prawdziwych rzeczy
– doświadczanie przyjemności z kontaktu z e środowiskiem przyrodniczym
– rozwijanie umiejętności przeprowadzania eksperymentów
Materiały: kwiaty, karty z symbolami, konewka z wodą, nasiona rzeżuchy, pojemniki do doświadczenia
Umiejętności z podstawy programowej:
3.3) uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach;
4.1 przewiduje, w miarę swoich możliwości, jakie będą skutki czynności manipulacyjnych na przedmiotach (wnioskowanie o wprowadzanych i obserwowanych zmianach);
12.2 wie, jakie warunki są potrzebne do wzrostu roślin (światło, temperatura, wilgotność);
14.7 rozumie sens informacji podanych w formie stosowanych oznaczeń i symboli
Przebieg
- 1. Dzień wcześniej dzieci były w ogródku kwiatowym
- Poznawanie przez dzieci kwiatów zmysłami: wzroku, węchu, dotyku
- Rozmowa z dziećmi na temat kwiatów (opisywanie ich wyglądu, zapachu, rozpoznawanie, wskazywanie i nazywanie części roślin)
- 2. Następnego dnia w przedszkolu
- Nauczycielka pokazuje dzieciom kwiatka w doniczce, który nie był podlewany przez kilka dni. Zadaje pytanie „Dlaczego ten kwiat jest smutny i po czym można to poznać?”
- Dzieci ruchem ciała i mimiką udają zwiędniętą roślinę ( garbią się, spuszczają ramiona, przybierają smutny wyraz twarzy)
- Nauczycielka zadaje pytanie – „Jak możemy pomóc roślinie, by poczuła się lepiej ?” ( dzieci podają swoje rozwiązania)
- Podlanie zwiędniętego kwiatka ( po pewnym czasie obserwacja go – gdy już ożyje)
- Aby pamiętać o podlewaniu kwiatów dzieci wymyślają i rysują symbol przypominający o podlewaniu ustawiają je przy kwiatach
- Nauczycielka zadaje dzieciom pytanie : „Jakich innych rzeczy potrzebuje roślina do wzrostu?” ( dzieci podają swoje propozycje)
- Nauczycielka wprowadza karty z symbolami: ciepła, światła i ziemi
- 3. Eksperymentalna hodowla roślin ( rzeżuchy, ponieważ najszybciej rośnie)
- Nauczycielka informuje dzieci, że przeprowadzą eksperyment, aby samemu wykryć czego potrzebują rośliny, by mogły szybko rosnąć
- Dzieci otrzymują po 8 pojemników ( mogą to być pojemniczki po danonkach) i nasionka, żeby móc przeprowadzić eksperyment w 8 różnych warunkach, które mają zbadać umieszczając je w pojemnikach i w odpowiednich miejscach
– w ziemi na mokrym podłożu : – na suchym materiale
w zimnie/ ciemności w zimnie/ ciemności w cieple/w ciemności w cieple/w ciemności w zimnie /w świetle w zimnie /w świetle
w cieple/ w świetle w cieple/ w świetle
- Obok pojemników umieszczają karty – symbole by pamiętać w jakich warunkach roślina wzrastała
- Po 5 dniach dzieci sprawdzają, które roślinki wyrosły najlepiej
- omawiają, analizują, wyciągają wnioski, dokonują podsumowania – rośliny potrzebują wody, ziemi, światła i ciepła, żeby dobrze rosły.
Opracowała:Anna Chilimończyk
Nauczycielka Przedszkola Publicznego w Bartoszycach