Ćwiczenia ruchowe według metody K. Orffa

Grupa dzieci: 5-latki

Liczba dzieci: 22

Przybory: długa linka, laska magnetyczna, gazeta, instrumenty perkusyjne, magnetofon z nagraną muzyką.

Cele ogólne: Oswojenie z nietypowymi przyborami (linka, gazeta); integracja słów z rytmem.

Przebieg:

I Zabawa ożywiająca

Dzieci ustawiają się parami i każde musi zapamiętać swoją parę.

Na sygnał rozbiegają się w różnych zakierunkach, a gdy się w czasie biegu spotkają, chwytają się pod rękę i tańczą w rytm muzyk. Następnie rozdzielają się i biegną w różnych kierunkach, aż się znów spotkają, itd.

II Integracja słów z rytmemW rozsypce: Każde dziecko zaznacza indywidualnie rytm na instrumencie perkusyjnym (lub przez klaskanie), a następnie porusza się w tym rytmie.

Następnie dobiera słowa do tego rytmu, np.

Ku Ku Łe Czka Szu ka.

Nauczyciel podaje słowa, a dzieci dobierają odpowiedni rytm i wystukują go na instrumencie:

I dzie rak nie bo rak
Jak u gry zie, bę dzie znak.

III Wyczucie przestrzeni

Każde dziecko ma gazetę. Biegnie z nią w dowolnym kierunku po esach – floresach, trzymając ją nad głową w podniesionych rękach. Dzieci bawią się gazetą w dowolny sposób. Każde dziecko gniecie gazetę w kulę i rzuca, podbiega i chwyta, a następnie rzuca do partnera, który powinien ją chwycić.

IV Wyczucie siły

Dzieci uderzają papierową kulą o podłogę jedną kulą o drugą (z partnerem), podrzucają i znów uderzają.

IV koordynacja i rozpoznawanie form przestrzennych

Dzieci rozprostowują zgniecioną kulę i układają z gazety fantazyjne kształty, figury, itp.

VI Improwizacja z laską gimnastyczną

Każde dziecko ma laskę i manipuluje nią w sposób dowolny, najpierw bez muzyki, a następnie z muzyką.

Używając laski do różnych czynności, np.: sportowych, porządkowych, imitują rzut oszczepem, zamiatanie, grę w hokej, jazdę na koniu, szermierkę, itp.

VII Skoki

Dzieci ćwiczą parami. Jedno trzma laskę na wysokości 30-35 cm, a drugie przeskakuje kilkakrotnie, po czym następuje zmiana.

VIII Wyczucie rytmu

Wszystkie dzieci maszerują wokół sali w rytm muzyki trzymając laski: raz jak chorągwie, to znów jak karabiny na ramieniu, innym razem jak szable w czasie defilady. Wystukuję w marszu rytm końcem laski o podłogę (akcent na mocną część taktu). Złożenie przyborów.

Opracowała:
Iwona PrzybylakByć może zainteresują Cię również inne nasze materiały:

  • OgrodnikOgrodnik Zapraszamy do oglądania naszych kolorowanek do wydrukowania. Kolorowanki w naszym serwisie są przygotowane w formacie […]
  • Skarby jesieniSkarby jesieni Jesień jest jedną z najpiękniejszych pór roku , ze względu na bogactwo kolorów jakie nas otacza . Jesień dostarcza nam ogromnej ilości […]
  • „Nasze żabki”„Nasze żabki” SCENARIUSZ ZAJĘCIA  Osoba prowadząca: Marta Nowajczyk- Piela  Grupa: II „ Misie”.  Miejsce: sala przedszkolna, Przedszkole nr […]
  • Konkurs Akademii Misia Haribo rozstrzygniętyKonkurs Akademii Misia Haribo rozstrzygnięty Niemal 600 przedszkoli i szkół wzięło udział w konkursie XI. edycji Akademii Misia Haribo – to ponad dwa razy więcej w porównaniu z […]