Konspekt do ćwiczeń gimnastycznych dla dzieci 3,4,5 – letnich.
Cele:
poznawczy:
– zapoznanie dzieci z nową formą ruchu – umiejętności wyczucia ciała i przestrzeni,
– przyswajanie wiadomości dotyczących bezpieczeństwa podczas wykonywania zabaw i ćwiczeń
kształcący:
– rozwijanie pomysłowości, ekspresji ruchowej,
– kształcenie płynności ruchu i poczucia rytmu
wychowawczy:
– wdrażanie do zdyscyplinowania, samokontroli, zaradności,
– rozwijanie inwencji twórczej
Motoryka: poprawne wykonywanie ćwiczeń: umiejętność skoków zajęczych, cwału konia.
Umiejętności: współpraca w grupie, doskonalenie zwinności, płynności ruchów, gibkości, koordynacji ruchowej, czujności.
Wiadomości:
– poznanie pierwszych wiosennych kwiatów (zawilec, fiołek, przebiśnieg, krokus),
– poznanie pojęcia: szybko, wolno, lekko, ciężko.
Forma: inspiracji ruchowej wg R. Labana
Metoda: zabawowo – naśladowcza, met. R. Labana
Forma: indywidualna, frontalna, pracy we zespołach
pomoce: tamburino, kaseta, magnetofon
Przebieg zajęcia:
Lp |
Zadania |
Opis zabaw lub ćwiczeń |
Czas |
Uwagi |
1. | Ćwicz. organizacyjno – porządkowe | Marsz w rytm muzyki.
Powitanie. Podanie celu zajęć. Dzieci wyruszają na wycieczkę w rytm wesołej muzyki. |
3 min | Dzisiaj chciałabym pójść z wami na wycieczkę, aby przywitać Panią Wiosnę Jak myślicie – gdzie możemy ją spotkać? Więc choćmy na wycieczkę do lasu. |
2. | Umiejętność wyczucia własnego ciała i przestrzeni. | Przechodzenie przez rzeczkę – zabawa z elementem skoku. Dzieci naśladują zdejmowanie butów, podwijanie spodni, przechodzenie po kamieniach szybko, ale ostrożnie żeby się nie zmoczyć. | 2 min | powtórzyć 2 razy |
3. | Wyczucie płynności ruchów. | Dzieci znajdują się na łące wśród pasących się koni. Zabawa z elementem czworakowania. naśladowanie konia grzebiącego nogą. W staniu jednonóż uderzenie palcami stopy lewej i prawej o podłogę na zmianę. | 3 min | N. wyjaśnia zadanie |
4. | Wyczucie ciężaru, siły, energii, czasu. | „Przeciąganie gałęzi”
Na wąskiej ścieżce leży stos gałęzi i trzeba je usunąć, aby można było iść dalej: a) ćwiczenie w dwójkach – jedno dziecko jest gałęzią, kładzie się tyłem na podłodze, drugie stara się je przeciągnąć parę kroków. b) pchanie zepsutego samochodu |
2 min | zmiana ról na odgłos tamburina |
5. | Kształcenie czujności, rozwijanie pomysłowości | Improwizacja ruchowa: „Skradanie się do os”
a) Dzieci idą wąską ścieżką, zauważyły stado os. Chciały je podpatrzeć skradając się, ale osy je zauważyły i zaczęły krążyć nad ich głowami. Dzieci opędzają się przed osami w dowolny sposób. b) Podpatrywanie pasącej się sarenki (lub 3 sarenek). |
3 min | Dz. naśladują skradanie się do os: wolno, ostrożnie i prawie w bezruchu. Potem dz. naśladują opędzanie się od os. |
6. | Kształcenie płynności ruchów, wyczucie przestrzeni i czasu. | „Przedzieranie się przez gęsty las” – improwizacja.
a) Las jest bardzo gęsty, trzeba przedzierać się przez krzaki, zarośla, odginać gałęzie, przechodzić pod nisko opuszczonymi gałęziami drzew. b) Wskazywanie i nazywanie pierwszych wiosennych kwiatów (fiołki, zawilce, itp.) |
2 | Dz. mają wymyślać i naśladować różne sposoby przedzierania się przez gęsty las. |
7. | Ćwicz. oddechowe | Ptaki siedzące na gałeziach drzew przyglądają się dzieciom, fruwając z gałęzi na gałąź gubią piórka. Dz. zbierają piórka i dmuchają w górę. | 2 | Dz. naśladują fruwanie ptaków, potem dmuchają piórka do góry – starają się utrzymać je jak najdłużej w powietrzu. |
8. | Kształcenie zwinności i sprawności. | „Zające na łące”
Idąc dz. obserwują zające jak stają słupka, nastawiają uszu, szybko uciekają. |
2 | Dz. poprzez gest i mimikę naśladują zachowanie się zajęcy |
9. | Wyczucie świadomości własnego ciała. | „Ucieczka jeża”
Na polanie dz. spostrzegaja jeża, idą za nim. Jeż zmęczony rezygnuje z ucieczki, zwija się w kłębek, leży nieruchomo. |
2 | Naśladowanie zachowania się jeża. |
10. | Kształcenie wyobraźni, wyczucia przestrzeni i czasu. | „Drzewa na wietrze”
a) duże i małe: Dz. naśladują kołysanie się drzew, gałęzie uginają się – naśladowanie ruchów lekkich, elastycznych b) grabienie, robienie porządków |
2 | |
11. | Ćwiczenie uspokajające | Zmęczone wędrówką dz. siadają na pniach drzew, trawie. Po krótkim odpoczynku dz. wracają z wycieczki. | 2 | Dz. w dowolny sposób odpoczywają, kładą się na podłodze w różnych pozycjach. |
12. | Ćwicz. org. – porządkowe | Zbiórka, podsumowanie zajęć. |
Opracowała:
Renata Markowska