Biblioterapia w przedszkolu

Zalety czytania dzieciom 

Jak ważne jest czytanie dziecku wie chyba każdy. Popularne hasło ,,Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie!” czy akcja ,,Cała Polska czyta dzieciom” chcąc nie chcąc obiło się każdemu o uszy. Jednak jakie są prawdziwe profity wynikające z czytania swojemu dziecku? Czy jesteśmy w stanie już w tak młodym wieku wykształcić w dzieciach zamiłowanie do czytania, wpoić kulturę czytelniczą?

Największym darem miłości wobec dziecka jest poświęcony mu czas. Nawet jeśli nie ma się go dużo, tym bardziej powinno się go rozsądnie gospodarować. Rodzice są najważniejszymi osobami w życiu dziecka. Dziecko, które czuje się doceniane i kochane może w pełni zdrowo się rozwijać i osiągać pełnię swojego potencjału. Od rodziców zależy, czy ich pociecha wyrośnie na mądrego i zdrowego emocjonalnie człowieka, czy przez całe życie będzie zalęknione lub zbuntowane.

Badania dowodzą, że głośne czytanie dzieciom buduje więź między dorosłym a dzieckiem, jak również rozwija pamięć, język oraz wyobraźnię odbiorcy. Dzięki czytaniu dzieci uczą się myślenia, zaś ich koncentracja oraz wiedza ogólna poprawiają się. Udowodniono, że dzieciom, którym czytało się głośno łatwiej jest odnosić sukcesy w szkole . Czytanie dziecku uczy wartości moralnych , rozwija wrażliwość i empatię. Bardzo ważne w dzisiejszych czasach jest to, że czytając zapobiegamy uzależnieniu dzieci od telewizji i komputerów oraz chronimy je przez zagrożeniami ze strony masowej kultury.

Drodzy rodzice, niech czytanie przed snem stanie się rytuałem w waszym domu. Zauważyłam, że dzieci , którym się czyta w domu doskonale potrafią słuchać i wyczekują momentu, kiedy nauczyciel wyciąga i zaczyna czytać im książkę. Potwierdza się fakt, że są to dzieci wyjątkowo uzdolnione w swoich dziedzinach.

Fundacja ,,Cała Polska czyta dzieciom ” opracowała wykaz najbardziej zalecanych lektur dla dzieci w zależności od ich wieku.

Polecane książki dla dzieci od urodzenia do 4 lat :

 • M.Bogdanowicz ,,Rymowanki-przytulanki”
 • P.Bourgeois , B.Clark ,,seria o Franklinie”
 • J. Brzechwa ,,Wiersze i bajki”
 • G.Delahaye ,,Seria o Martynce ”
 • Cz. Janczarski ,,Miś Uszatek”, ,,Wędrówki Misia Uszatka”
 • Janosch ,,Ach , jak cudowna jest Panama”
 • ,,A. Lindgren ,,Lotta z ulicy Awanturników”
 • S. McBratney ,, Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham”
 • N.Most, A.Rudoph ,,Wszystko moje”, ,,Co wolno, a czego nie wolno”
 • B. Ostrowicka ,, Lulaki”, ,,Czekoladka i przedszkole”
 • J. Papuzińska ,, Śpiące wierszyki”
 • J. Tuwim ,,Wiersze dla dzieci”

Polecane książki dla dzieci od 4 do 6 lat:



 • H.Ch. Andersen ,,Baśnie”
 • W. Chotomska ,, Wiersze” , ,,Pięciopsiaczki”
 • C.Collodi ,,Pinokio”
 • M. Strzałkowska ,,Leśne głupki” , ,,Wierszyki łamiące języki ”
 • D. Wawiłow ,,Wiersze ”
 • A.A. Milne ,,Kubuś Puchatek ”, ,,Chatka Puchatka”
 • M.Musierowicz ,,Znajomi z zerówki”
 • A. Lindgren ,,Seria o Pippi Pończoszance ” , ,,Emil ze Smolandii”
 • V. Ctvrtek ,,O gajowym Chrobotku ”, ,,Bajki z mchu i paproci”
 • H.Lofting ,,Seria o Doktorze Dolittle”
 • K.Makuszyński ,,Przygody Koziołka Matołka”



Być może zainteresują Cię również inne nasze materiały: