Bal w pałacu Królowej Śniegu

„Bal  w pałacu Królowej Śniegu”- scenariusz balu karnawałowego

Cele:

– integracja dzieci
– dostarczenie dzieciom radości podczas wspólnej zabawy
– rozwijanie umiejętności współpracy w grupie
– wyzwalanie spontanicznej aktywności ruchowej

Przebieg zabawy:

1. Podróż do pałacu Królowej Śniegu z Gerdą- dzieci wsiadają do pociągu i wspólnie z nową koleżanką przy melodii „Jedzie pociąg z daleka” wyruszają w podróż do pałacu Królowej Śniegu (korytarzami przedszkola), następnie przesiadają się do innych środków transportu (statek, samolot, autobus).

2. Królowa Śniegu czeka na dzieci przed drzwiami swego pałacu, zaprasza wszystkich na bal, każdemu przyklejając na ubranie płatek śniegu- bilet wstępu na bal.

3.   Kto przybył na bal?- Królowa Śniegu wita wszystkich gości przybyłych na jej bal, prosi, by na umówiony znak wszystkie dzieci wykrzyczały za kogo są przebrane.

4.  Prezentacja strojów- dzieci kolejno przechodzą przez środek sali prezentując swoje przebranie, pozostali uczestnicy balu próbują odgadnąć za kogo jest przebrana.

5.      Witam cię- zabawa muzyczno- ruchowa: dzieci tańczą w parach lub indywidualnie, na przerwę w muzyce witają się ze sobą określoną częścią ciała.6.      Taniec niespodzianka- wybrane dziecko przebija jeden z trzech balonów, w środku znajduje się kartka z nazwą tańca, który muszą zatańczyć dzieci (taniec Kaczuszki, Papaja lub Lambada)

7.      Tańcz jak ja- zabawa muzyczno- ruchowa w kole: jedno dziecko stoi w środku i tańczy w określony sposób, a inne go naśladują.

8.      Płatek do płatka- dzieci kręcą się dookoła własnej osi niczym płatki śniegu, następnie szukają ukrytej w sali ilustracji płatka identycznego ze wzorem, który mają na ubraniu.

9. Zimowy obrazek dla Królowej Śniegu– zadanie w grupach: dzieci rysują białymi kredkami na ciemnym kartonie zimowy pejzaż- prezent dla Królowej Śniegu.

10.  Taniec niespodzianka- dzieci przebijają kolejny balon z nazwą tańca do odtańczenia.

11.  Zanieś Królowej Śniegu klejnot- zabawa zręcznościowa- zadaniem wybranych dzieci jest przeniesienie na łyżece trzymanej w ustach piłeczki- klejnotu.

12.  Taniec niespodzianka- dzieci sprawdzają jaki taniec ukryty jest w ostatnim balonie.

13.  Śniegowe kule- zabawa z chustą animacyjną- dzieci stojąc w kole trzymają mocno chustę i delikatnie nią poruszają, by żadna ze śniegowych kul nie spadła na podłogę.

14.  Pożegnanie uczestników balu- opuszczając zamek Królowej Śniegu dzieci oceniają czy bal im się podobał przyklejając płatek śniegu pod wybranym symbolem- miną uśmiechniętą bądź smutną.

Opracowały

Monika Bibułowicz

Eliza KossakowskaByć może zainteresują Cię również inne nasze materiały: