Bajek czar

Będąc nauczycielką przez 14 lat zaobserwowałam wraz z koleżankami pracującymi w przedszkolu, iż dzieci już od najmłodszych lat interesują się książką. Dlatego też w moim przedszkolu dzieciom czyta się bardzo dużo baśni, bajek, opowiadań. Chodzimy wraz z dziećmi na wieczorki z bajką. Wtedy też czyta nam bajki i wiersze pani bibliotekarka. Raz w miesiącu jest godzina bajek, na którą dzieci w utęsknieniem czekają. Gdy dzieci udają się na poobiedni odpoczynek nauczycielka czyta im bajki i baśnie. Zachęcamy też rodziców, pomimo braku wolnego czasu, aby choć wieczorem przed snem przeczytali dziecku bajkę, lub ją opowiedzieli. Dlatego też obserwacje dzieci skłoniły mnie do napisania artykułu, dzieląc się spostrzeżeniami.

Temat: „Bajek czar”

Dzieci w wieku przedszkolnym uwielbiają baśnie i bajki czytane przez rodziców i nauczycieli. Świat baśni jest zaczarowany, pełen tajemnic i tylko do pewnego stopnia odzwierciedla rzeczywistość, ponieważ wszystko jest w nim możliwe. Dobro jest zawsze piękne i zwycięża, a zło brzydkie i zostaje pokonane. Słaby dzięki zaklęciu staje się mocarzem, zwierzęta mówią ludzkim głosem, dynia zamienia się w karetę, a wróżka pojawia się zawsze wtedy, kiedy jest potrzebna.

Zarówno trzylatek, jak i pięciolatek, słuchając opowieści, włącza się w akcję całym sercem i sobą, wnika w świat bajki. Jego wyobraźnia pracuje bardzo intensywnie. Dziecko w tym wieku nie rozumie jeszcze pojęć abstrakcyjnych, ale właśnie za pomocą bajek i baśni można mu je wyjaśnić. Ponadto przybliżają one dziecku wartości etyczne – bohater, aby osiągnąć cel, powinien być mądry i szlachetny, musi zmierzyć się z wieloma przeciwnościami, a także dokonywać wyborów i oprzeć się pokusom, które na niego czyhają.

Bajki mają tylko tyle wątków, ile jest w stanie przyswoić sobie małe dziecko. Dorośli nie powinni się dziwić, że maluchy uwielbiają, gdy czytamy im te same opowieści. One ciągle odkrywają w nich nowe treści, na nowo je przeżywają. A gdy już są starsze i są oswojone z jakąś jedną bajką i pomylisz im specjalnie jakieś imię bohatera lub zmienisz wątek, natychmiast to wychwycą i zaraz poprawiają. Myślę, iż jest to dobra dla nich zabawa, a przez to ćwiczenie pamięci.

Na koniec moich krótkich rozważań stwierdzam, iż poprzez opowiadanie i czytanie bajek, baśni, opowiadań, między czytającym (rodzicem, nauczycielem) a dzieckiem rodzi się więź, a kontakt z książką od najmłodszych lat kształci w dziecku zamiłowanie do czytania.

Agnieszka DmowskaByć może zainteresują Cię również inne nasze materiały: