Andrzejki w maluchach

Scenariusz Zabawy Andrzejkowej w grupie dzieci młodszych 3-4 latków

Cele:

  • zapoznanie dzieci ze starym ludowym zwyczajem andrzejkowego wieczoru,
  • integracja grupy,
  • zachęcenie do wspólnych zabaw z rodzicami,
  • sprawianie dzieciom wiele radości,
  • wprowadzanie w tajemniczy nastrój.

Początkowo Andrzejki i Katarzynki były osobnymi dniami wróżb dla chłopców i dziew­cząt. Katarzynki (24 listopada) odeszły prawie w niepamięć. Pozostała wigilia św. Andrzeja (29 listopada) jako dzień wróżb, magii i przede wszystkim zabawy.

Skąd się wzięły Andrzejki?

Święty Andrzej to opiekun cnotliwych i pobożnych panien na wydaniu. Jednak jaki ma on związek z wróżbami? Do końca nie mamy pewności, dlaczego właśnie Andrzejki są dniem, kiedy można uchylić rąbka tajemnicy i zajrzeć w przyszłość. Najprawdopodobniej zwyczaj ten bierze swoje po­czątki z daty, a jest ona datą przełomu. Dzień św. Andrzeja bowiem kończy rok kościelny i obrzę­dowy i rozpoczyna adwent. Przepowiadanie przyszłości było możliwe tylko w czasie niezwykłym. A za taki w kulturze tradycyjnej uważano przełom jesieni i zimy. Wtedy obecne wśród ludzi duchy mogły odsłonić tajemnicę przyszłości.

Dawno, dawno temu w przeddzień imienin Andrzeja wszystkie panny chciały się dowiedzieć o swoim losie.” Andrzejki to tradycja ludowa wieczoru wróżb, pielęgnowana od najdawniejszych cza­sów i przekazywana z pokolenia na pokolenie. W tę noc dziewczęta kładąc się spać, wkładały pod poduszkę kartki z imionami chłopców,by rano sprawdzić, które imię chłopca wylosują , to ten bę­dzie jej mężem. Wychodziły za bramę swojego domu i nasłuchiwały z której strony zaszczekał pies, z tej strony miał nadejść jej przyszły mąż.Były też wróżby z butów ustawianych jeden za drugim, w  tych wróżbach chodziło tylko o jedno : która z dziewcząt pierwsza wyj­dzie za mąż.

Z tym dniem związane są również przysłowia ludowe, które dotyczą pogody :

  • “Śnieg na Andrzeja, dla zboża zła nadzieja “.
  • “Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja “.
  • “Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży”.

1. Wróżba z kolorów: dzieci losują karteczki  w różnych kolorach. Nauczycielka odczytuje znaczenie danego koloru.

biały – szczęście
czerwony – jesteś bardzo lubianą osobą!
czarny – drobny pech
żółty – ktoś zazdrości ci dobrej oceny!
fioletowy – czeka cię miła niespodzianka
szary – smutek
zielony – spełnią się Twoje marzenia

2. “Wirująca butelka – kim zostanę ? (zawody) ”
Na środku sali leży butelka, a wokół niej karteczki z wypisanymi lub obrazkami zawodów.  Dzieci po kolei kręcą butelką i odkrywają kartkę,  na  którą wskazuje butelka. Kim zostanę …?3.”Serca”- przygotowane są dwa serca jedno dla chłopców, drugie dla dziewczynek. Dzieci przekuwają szpilką serca, na których na odwrotnej stronie wypisane są imiona dziewcząt lub chłopców. Zaznaczone imię będzie imieniem przyszłego męża lub żony.

4. “Patyczki”
Na tablicy wypisane są wybrane litery. Każdy z uczestników wybiera sobie jedną z nich i układa z patyczków na dywanie wybraną przez siebie literę. Następnie n-lka odczytuje ich znaczenie :

A – przed tobą daleka podróż
E – pomyślność w szkole
H – zagrasz w filmie
K – sukcesy w nauce
L – uważaj na portfel
M – dostaniesz dużo pieniędzy
T – pomoc oddanych przyjaciół
W – uwazaj na oszustów wokół ciebie
V – ktoś będzie chciał cię wykorzystać
N – czeka cię miła niespodzianka
X – szczęście sprzyja ci we wszystkim

5. ” Pudełko szczęścia” – losy dla rodziców
Uczestnicy wybierają po jednym losie i odczytują po rozwinięciu go, co ich czeka w najbliższej przyszłości :
– orzeł – szybki, wysoki lot po władzę
– mrówka – czeka cię pracowity rok
– mleko – czeka cię dobrobyt
– pieniądz – wygrasz na loterii
– książka – doskonałe wyniki w pracy
– serce – czeka Cię miłość i szczęście
– korona – czekają cię pochwały i nagrody
– słońce – zyskasz sławę i popularność
– “1” – ktoś cię doceni
– “4” – szczęście przez cały rok
– “7” – równowaga, zdrowie, mądrość, przygoda
– “8” – powodzenie materialne
– “9” – liczba szczęśliwa oznaczająca prawdę, osiągnięcie celu

6. „Wróżba z butami”
Ta zabawa będzie w sam raz dla przedszkolaków, im więcej osób weźmie w niej udział, tym lepiej. Dziewczynki wkładają do pudła swoje lewe kapcie, które potem losują chłopcy. Chłopiec z wyloso­wanym kapciem dziewczynki siada koło niej, dzisiaj są sobie przeznaczeni.

7. Wróżba „Rozbite serca”

Ta wróżba bardziej przypomina zabawę, dlatego szczególnie polecamy ją, jeśli w wieczór andrzej­kowy zaprosicie do siebie kilku znajomych. Wytnijcie z kartonu lub brystolu serca, przy czym po­winno ich być dwa razy mniej, niż osób biorących udział w zabawie. Każde z serc trzeba „rozbić” w sposób charakterystyczny – przeciąć je na połówki zygzakiem, falką i tp. Przy czym warto zazna­czyć żeńską i męską część serduszka. Gotowe połówki trzeba dokładnie wymieszać i wręczyć każ­demu z przychodzących gości. Gdy wszyscy będą na miejscach, pary z „rozbitych” serc mają się połączyć (przynajmniej na ten wieczór).

8. “Mowa kwiatów”
Dzieci losują karteczki, na których wypisane są nazwy kwiatów. Odczytują je, a n-lka wyjaśnia co mu kwiat przepowiada :
– aster – uważaj, będziesz miał kłopoty
– narcyz – zakochasz się
– róża – szczęście i powodzenie w życiu
– frezja – szczęście w podróży
– bez – miłe towarzystwo
– dalie – sukcesy w życiu
– goździk – zazdrość
-niezapominajka – będziesz tęsknić

aster     narcyz

róża     frezja

bez    dalie

goździk

niezapominajka

orzeł książka słońce
mrówka serce pieniądze
mleko korona
1 4 7
8 9
orzeł książka słońce
mrówka serce pieniądze
mleko korona
1 4 7
8 9Być może zainteresują Cię również inne nasze materiały: