Scenariusz zajęć dla dzieci 3 – letnich
Cykl tematyczny: Nadchodzi zima
Grupa: 3 – latki
Cel główny:
-
doskonalenie sprawności manualnej rąk
Cele operacyjne:
-
mówią zabawę na powitanie
-
chętnie słuchają rymowanki i inscenizują ją
-
starają się nazywać elementy pogody
-
chętnie uczestniczą w zabawach
-
reagują na umówiony sygnał
-
starają się w miarę swoich możliwości wykonywać pracę plastyczną
-
próbują prawidłowo trzymać kredkę
-
starają się przestrzegać umownych reguł
-
odkładają kredki na swoje miejsce
-
układają śnieżynkę pod odpowiednim kształtem
Pomoce dydaktyczne: zabawa na powitanie „W ten zimowy czas”, obrazki przedstawiające różne elementy pogody, rymowanka „Płatki śniegu”, trójkąt, śnieżynki w 3 kształtach, szablony śnieżynek do pokolorowania
Metody:
-czynne: zadań stawianych dziecku, kierowania własną działalnością dziecka
-słowne: rozmowa, żywego słowa, instrukcje
-percepcyjne: obserwacja, pokaz
Formy:
-grupowa
-indywidualna
-zbiorowa
Przebieg zajęć:
1. Zabawa na powitanie „W ten zimowy czas”
W ten zimowy czas klaszczą w ręce
witam wszystkich was. kłaniają się
Jedną ręką pomachamy, machają jedną ręką
jednym okiem pomrugamy puszczają oczka
i sąsiada przywitamy. podają rękę sąsiadowi stojącemu
z jednej i z drugiej strony
2.Zabawa dydaktyczna „Zimowa pogoda”
Nauczyciel odsłania obrazki przedstawiające różne elementy pogody. Dzieci nazywają obrazki np.: padający deszcz, padający śnieg, słońce, burza, wiejący wiatr. Dzieci wskazują te, które mogą występować zimą.
3.Słuchanie rymowanki „Płatki śniegu” (zabawa z rymowanką)
Dzieci
Zima, zima jest wesoło klaszczą w ręce
tańczą płatki śniegu wkoło wyciągają ręce w górę, szybko poruszają dłońmi w jedną i w drugą stronę
Płatki śniegu w krąg wirują obracają się wokół własnej osi
dzieciom sanki obiecują. Kłaniają się
Rozmowa nt. rymowanki:
-
O czym wam czytałam?
-
O jakiej porze roku była mowa?
-
Co robiły płatki śniegu?
4.Zabawa orientacyjno – porządkowa „Wirujące płatki śniegu”
N-el gra na trójkącie. Dzieci – płatki śniegu swobodnie wirują po sali. Kiedy dźwięki trójkąta cichną, płatki śniegu opadają – dzieci powoli przykucają i chowają głowy w ramiona. Gdy n-el ponownie gra na trójkącie dzieci – płatki śniegu ponownie wirują po sali.
5.Zabawa ćwicząca spostrzegawczość „Taka sama śnieżynka”
N-el kładzie na dywanie śnieżynki w 3 kształtach. Dzieci losują z woreczka po jednej śnieżynce i układają pod odpowiednim kształtem.
6.Zabawa ruchowa o charakterze integracyjnym „Śnieżynka do śnieżynki”
Dzieci dobierają się parami. Wykonują polecenia n-la np. śnieżynki podają sobie ręce, dotykają się brzuchami, dotykają się plecami. Na hasło „śnieżynka do śnieżynki” – dzieci zmieniają partnera.
7.Rozgrzewamy paluszki z wykorzystaniem rymowanki „Pada deszcz…”
Pada deszczyk, pada, pada
coraz więcej z nieba spada
Jak z konewki woda leci
a tu błyskawica świeci.
Grzmot.
8.Praca plastyczna „Śnieżynki”
Kolorowanie kredkami świecowymi szablonów śnieżynek.
9.Nagrodzenie dzieci naklejkami, zorganizowanie wystawy prac.
Autor: Anna Pękalska