SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 4, 5 – LETNICH
TEMAT: „JASKÓŁKA” – WYDZIERANIE Z KOLOROWEGO PAPIERU.
CELE OGÓLNE:
- poznanie oznak wiosny –ptasich zwiastunów
- zachęcanie do obserwowania przyrody
- rozwijanie umiejętności plastycznych i wokalnych
CELE OPERACYJNE:
- dziecko zna niektóre ptaki, powracające do nas wiosną (jaskółka, bocian, skowronek)
- potrafi uważnie słuchać
- potrafi wykonać pracę plastyczną
- wypowiada się całymi zdaniami
- określa pierwszą głoskę w wyrazie „jaskółka”
- potrafi śpiewać piosenkę
ŚRODKI DYDAKTYCZNE :
Odtwarzacz CD, płyta CD – Vivaldi – „Cztery pory roku” –Wiosna, sylwety do wiersza, magnetofon, kaseta ,niebieskie kartki, żółty i czarny papier, klej, pędzle, obrusy, wianek wiosny, napis „jaskółka”.
METODY PRACY:
Czynne, słowne, percepcyjne.
FORMY PRACY:
Praca zbiorowa i indywidualna.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Inscenizacja wiersza J. Brzechwy „Przyjście wiosny”
Naplotkowała sosna,
że już się zbliża wiosna.
Kret skrzywił się ponuro:
– przyjedzie pewnie furą…
Jeż się najeżył srodze:
-raczej na hulajnodze.
Wąż syknął: -Ja nie wierzę,
przyjedzie na rowerze.
Kos gwizdnął: -Wiem coś o tym,
przyleci samolotem.
-Skąd znowu- rzekła sroka-
ja jej nie spuszczam z oka
i w zeszłym roku w maju
widziałam ją w tramwaju.
-Nieprawda! Wiosna zwykle
przyjeżdża motocyklem!
-A ja wam tu dowiodę,
że właśnie samochodem.
-Nieprawda, bo w karecie!
-W karecie? Cóż pan plecie?
Oświadczyć mogę krótko,
że płynie własną łódką!
A wiosna przyszła pieszo.
Już kwiaty z nią się śpieszą,
już trawy przed nią rosną,
I szumią:- Witaj wiosno!
2. „Wiosna”- opowieść ruchowa przy muzyce A. Vivaldiego.
3.Rozmowa o pierwszych oznakach wiosny w oparciu o wiersz.
* O co kłóciły się zwierzęta?
* Które zwierzęta się kłóciły?
* W jaki sposób pojawiła się wiosna?
* Jakie ptaki są zwiastunami wiosny?
* Kto rozpoznaje tego ptaka? – czytanie globalne słowa „jaskółka”
4.Praca przy stolikach – wydzieranka
Dzieci wyklejają wydzieranką kontury jaskółki oraz samodzielnie wydzierają i przyklejają słońce. Gotowe prace zostają na stolikach.
5. „Korowód pani Wiosny” – dzieci idą gęsiego za panią -Wiosną wokół stolików, oglądają prace i oceniają je brawami.
6.Zabawa ze śpiewem „Marzec”.
7.Rytmizowanie tekstu „Wiosno, wołamy”
Wiosno, wiosno, wołamy!
Wiosno, wiosno, czekamy!
Przybądź już!
8.Zabawa ruchowa „Jaskółki”
Dzieci robią „wiatraczki”, odchylają ręce do tyłu, jak jaskółki i „latają” po sali. Na dźwięk dzwoneczka stają i robią sobie gniazdo.
Opracowała:
Elżbieta Zarzecka