Jesteś tutaj: Start » Pozostałe scenariusze zajęć


PROWADZĄCA: Iwona Ciernia
GRUPA: 3,4,5-latki
TEMAT TYGODNIA: Widzę, słyszę, czuję
TEMAT DNIA: Dzień baśni
RODZAJ AKTYWNOŚCI: słowna, językowa, plastyczna, ruchowa
CEL OGÓLNY: Sprzyjanie kształtowaniu wyobraźni: wzbogacanie wrażeń, spostrzeżeń, myślenia i mowy

CELE POŚREDNIE:

· Wdrażanie dzieci do postrzegania książki jako źródła przeżyć i emocji
· Wdrażanie do uważnego słuchania czytanego tekstu
· Nabywania umiejętności wyrażania własnych emocji związanych z przeczytanym tekstem, oceniania postępowania bohaterów

CELE OPERACYJNE: dziecko

· udoskonali umiejętność wypowiadania się na określony temat,
· zna prezentowane bajki, zna ich bohaterów,
· opowie treść bajki,
· potrafi sformułować pytanie na interesujący go temat,
· stosuje zwroty grzecznościowe wobec kolegów i gościa,
· wysłucha bajki czytanej przez gościa,
· namaluje wybraną przez siebie scenę z bajki.

METODY:

- słowna – czytanie, pogadanka
- obserwacja – obserwacja osób dorosłych czytającej książki
- czynna- zadań stawianych do wykonania

FORMA PRACY: praca z całą grupą, indywidualna

POMOCE: kącik książki, ilustracje z bajek ,,Jaś i Małgosia”, ,,Rzepka”, obrazki przedstawiające przedmioty z bajek – pantofelek, beczułka miodu, rekwizyty – czerwona czapeczka, oraz zagadki słowne

PRZEBIEG:

1. ZAPROSZENIE DO KĄCIKA KSIĄŻKI

N zaprasza dzieci aby usiadły przed kącikiem książki i nawiązuje rozmowę z dziećmi nt. książek;

- mamy taką piękną półkę, po co nam ona?
- Po co są te wszystkie książki?
- Czego możemy dowiedzieć się z książek?
N wybiera jedną książkę z półki (np. Chory kotek) i pyta się dzieci:
- czy znacie tę książkę?
- O kim jest ta książeczka?
N wspólnie z dziećmi recytują wiersz (nauczyciel zaczyna dzieci kończą)
- a wiecie skąd te wszystkie piękne książki się tu wzięły?
- gdzie kupuje się książki?
- Skąd jeszcze bierzemy lub pożyczamy książeczki?
Jeżeli dzieci nie wiedzą N mówi:
- za chwilę odwiedzi nas pewna pani, która zajmuje się książkami, waszym zadaniem będzie dowiedzieć się od gościa gdzie pracuje.

2. WIZYTA PANI BIBLIOTEKARKI

Do sali wchodzi zapowiadany gość, dzieci witają się z panią bibliotekarką. Następnie siedząc na dywanie przed gościem zadają jej pytania, by dowiedzieć się kim jest i gdzie pracuje.

3. ,,CZY ZNASZ TĄ BAJKĘ” – rozwiązywanie zagadek słownych i obrazkowych

- pani bibliotekarka jest bardzo ciekawa czy lubicie słuchać bajki i czy je znacie

Nauczyciel pokazuje dzieciom ilustracje, zadaniem dzieci jest odgadnąć z jakiej bajki jest scena na obrazku ( ,,Rzepka”, ,,Jaś i Małgosia” ,,Pinokio”). Chętne dzieci opowiadają krótko treść bajki.

Kolejnym zadaniem dzieci jest odgadnąć z jaką bajką kojarzą im się przedstawione przedmioty: pantofelek, beczułka z miodem, czerwona czapeczka.

Ostatni rodzaj zagadek to zagadki słowne.

· Chociaż kłopoty z wilkiem miała wyszła z opresji zdrowa i cała (CZERWONY KAPTUREK)
· Jakie imiona mają braciszek i siostrzyczka,

Którzy w lesie spotkali chatkę z pierniczka? (JAŚ I MAŁGOSIA)

4. SŁUCHANIE BAJKI CZYTANEJ PRZEZ PANIĄ BIBLIOTEKARKĘ

Nauczyciel pokazuje dzieciom sylwetę postaci i mówi im, że ta postać jest z bajki którą przeczyta im pani bibliotekarka.

- kim jest ta postać ?
- czy domyślacie się o czym będzie bajka ?

Pani bibliotekarka czyta dzieciom bajkę pt. ,,Śpiąca królewna”. Po wysłuchaniu nauczyciel kieruje rozmową na temat wysłuchanej bajki.

Następnie nauczyciel prosi dzieci, by zastanowiły się kogo można byłby jeszcze namalować do postaci królewny. Dzieci podają propozycje.

5. ,,BAL NA ZAMKU KRÓLEWSKIM”

Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że król i królowa byli bardzo szczęśliwi, że ich ukochana córka została uratowana. Z tej okazji wydali wielki bal na zamku i zaprasza wszystkie dzieci i panią bibliotekarkę do udziału w balu.

6. MALOWANIE ILUSTRACJI DO BAJKI ,,ŚPIĄCA KRÓLEWNA:

Dzieci mają przygotowane na stoliczkach farby, pędzelki i kartki. Zadaniem dzieci jest namalowanie wybranej postaci, sceny zapamiętanej z bajki. Nauczyciel przypomina o dokładnym płukaniu pędzelka przed zmianą koloru oraz o estetycznym wykonaniu pracy.

Inne publikacje autora:




Skomentuj

Musisz być zalogowany żeby komentować.


© 2003 - 2012 Wychowanie Przedszkolne - portal nauczycieli przedszkola · Wykonanie Theme Junkie & MarkNet ·