Jesteś tutaj: Start » Pozostałe scenariusze zajęć

Temat: „Nasze podróże”

Cele

Dziecko:

-      Aktywizuje lewą i prawą półkulę mózgową

-      Rozluźnia swoje mięśnie, zmniejsza napięcie emocjonalne

-      Rozwija aktywność twórczą

Pomoce: tamburyno, materace, muzyka relaksacyjna, farby, pędzle.

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie. „Iskierka radości” Siad w kole z podaniem dłoni. Dzieci posyłają kolejno „iskierkę” poprzez delikatny uścisk dłoni.
  1. „Pociągi” Dzieci ustawiają się w rzędzie, tworzą „pociąg”. Prowadzący gra na tamburynie. „Pociąg jedzie” w rytm słyszanej melodii. Gdy prowadzący gra wolno – jedzie pociąg towarowy, trochę szybciej – osobowy, bardzo szybko – pośpieszny.
  1. „Rowerek” – ruchy naprzemienne wg metody P. Dennisona Dzieci leżą na plecach. Dotykają na przemian prawym łokciem lewego kolana, lewym – prawego. Nogi wykonują ruchy płynne jak przy jeździe na rowerze.
  1. Relaksacja wg koncepcji Wintreberta Dziecko kładzie się w pokoju przyciemnionym i odizolowanym od hałasu na kocu lub dywanie. Prowadzący nawiązuje z nim kontakt werbalny nacechowany życzliwością. Wyjaśnia łagodnie swoje oczekiwania w stosunku do dziecka, prosi, by leżało nieruchomo, pozbyło się własnej inicjatywy i poddało się jego woli. Od tej pory prowadzący będzie sam wywoływał ruchy u dziecka.


Ruchy dłoni:

1. Balansowanie dłonią. Prowadzący bierze dłoń dziecka i nadaje jej 10 ruchów balansowania z góry w dół, 2 ruchy na sekundę, podtrzymując przedramię na poziomie łokcia.

2. Wznoszenie i opuszczanie dłoni. Prowadzący podtrzymuje przegub dziecka dłonią. Drugą dłonią podtrzymuje dłoń dziecka za palce podnosząc ją aż do pionu i pozwala jej opaść. Ruch ten wykonuje się 10 – 20 razy.

3. Balansowanie poziome dłoni wzdłuż jej osi. Przedramię dziecka ustawione w pozycji pionowej, dłoń jego zgięta i rozluźniona, prowadzący nadaje jej ruch poziomy tam i z powrotem w rytmie: 1 ruch całkowity na 1 sekundę zataczając łuk dłonią ( 10 – 20 ruchów ).

  1. „Podróż w krainę wyobraźni” Dzieci zamykają oczy wyobrażają sobie gdzie chciałby wyjechać w podróż swoich marzeń. Malują palcami lub pędzlem przy cichym podkładzie muzycznym.
  1. Prezentacja prac. Nagrodzenie ich brawami.
  1. Pożegnanie. Ukłonami wymyślonymi przez dzieci.

Opracowała mgr W.Puz

Inne publikacje autora:



Być może zaintresują Cię
również te materiały:


Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na naszej stronie zapisz się na darmowy newsletter:

Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj

Musisz być zalogowany żeby komentować.

© 2010 Wychowanie Przedszkolne - portal nauczycieli przedszkola · Wykonanie Theme Junkie & MarkNet test ·