Jesteś tutaj: Start » Pozostałe scenariusze zajęć


PRZEDSZKOLNY KONKURS O ZDROWIU Z UDZIAŁEM ZAPROSZONYCH GOŚCI

ZDROWE PRZEDSZKOLAKI

Jury (zaproszeni goście): lekarz, pielęgniarka, farmaceuta

Cele ogólne:
– Kształtowanie postawy prozdrowotnej;
– Zachęcanie do zdrowego stylu życia;
Cele operacyjne:

– Dziecko zdaje sobie sprawę, że nie może samo brać lekarstw;
– Dziecko rozpozna przybory związane z higieną osobistą za pomocą dotyku;
– Dziecko zilustruje ruchem wiersz;
– Dziecko rozpozna, czy dane zachowania sprzyjają zdrowiu, czy też nie;
– Dziecko zaśpiewa piosenkę o tematyce zdrowotnej;
– Dziecko za pomocą zmysłu smaku rozpozna wybrane owoce i warzywa;
– Dziecko dokończy rymowankę;
– Dziecko rozpozna, jaka żywność jest zdrowa dla zębów, a jaka im szkodzi;
– Dziecko trafia do celu z odległości 2 m;
Metody pracy:
aktywizujące

– oglądowe

– słowne

Formy pracy:
– Indywidualna;
– Zespołowa;
Środki dydaktyczne:
– Kartoniki z nazwami drużyn, kolorowe żetony (punkty), obrazki przedstawiające zdrową i niezdrową żywność (jabłko, mleko, chipsy, banan, marchew, cukierki, wafelki, coca – cola, lody),  talerzyki, pokrojone owoce i warzywa, pasta i szczoteczka do zębów, mydło,  szampon, ręcznik, gąbka,  grzebień, kartoniki ze zdaniami o rozmaitych zachowaniach, smutne i wesołe buźki, ilustracje zdrowego i zepsutego zęba, gazety, obręcz, jogurty i warzywno-owocowe koreczki  dla wszystkich uczestników, nagrody, dyplomy dla zawodników;

Przebieg konkursu:

1. Powitanie zaproszonych gości i wszystkich uczestników konkursu. Zapoznanie uczestników z tematem i przebiegiem konkursu oraz zasadami punktowania (drużyny witaminek reprezentujące każdą grupę wiekową, po 3 osoby w drużynie, każda drużyna oznaczona innym kolorem, punkty – żetony w tym samym kolorze, za prawidłowe rozwiązanie zadania punkt dla drużyny)

2. Prelekcja wygłoszona przez farmaceutę  nt. bezpiecznego korzystania z lekarstw przez dzieci.

3. Zabawa ruchowa „Gimnastyka” – wszystkie dzieci ruchem inscenizują treść wiersza pt. „Gimnastyka”
Słuchać radio, gra muzyka
proszę wstawać – gimnastyka.
Ręce w górę, potem w bok
jeden podskok, szybki krok.
Wdech głęboki, wydech długi
niski przysiad – jeden drugi
marsz dokoła, gra muzyka
i skończona gimnastyka.

4. Konkurs I – Czarodziejski worek

Rymowanka wprowadzająca do konkursu: ”My lubimy czyści być, więc się trzeba często……………………(myć)”
Wybrane dziecko z drużyny podchodzi i wyjmuje z worka przedmiot związany z dbaniem o higienę. Po dotyku odgaduje, co to jest.

5. Piosenka o zdrowiu – grupa I

6. Konkurs II – Wesołe i smutne buźki

Rymowanka wprowadzająca do konkursu:” Masz gorączkę? Na co czekasz? Pora by Cię zbadał……………..(lekarz)”

Jury odczytuje zdania a zawodnicy poprzez podniesienie odpowiedniej minki ( smutnej lub uśmiechniętej) potwierdzają czy takie zachowania sprzyjają zdrowiu czy też nie:

 

– chętnie jem owoce i warzywa

– słucham głośnej muzyki,

– lubię się gimnastykować,

– uwielbiam słodycze,

– chętnie chodzę do lekarza i dentysty,

-często piję colę i napoje gazowane, chrupię chipsy,

– lubię piesze spacery i wycieczki,

-często krzyczę i hałasuję,

-myję ręce po wyjściu z toalety,

– dużo czasu spędzam przed komputerem i telewizorem,

-nie lubię się myć,

– używam chusteczek gdy mam katar;

 

7. Piosenka o zdrowiu – grupa II

8. Konkurs III – Zgadnij, co tak smakuje?

Rymowanka wprowadzająca do konkursu:” Wszyscy mamy słodkie minki, bo zjadamy………………………(witaminki)”

Na talerzykach przygotowane są pokrojone owoce i warzywa . Zawodnicy z zawiązanymi  oczami rozpoznają degustowany produkt.

9.  Piosenka o zdrowiu – grupa III

10. Konkurs IV – Zdrowy i chory ząbek

Rymowanka wprowadzająca do konkursu:” Myję zęby, bo wiem właśnie o tym, kto ich nie myje ten ma…….(kłopoty)”

Każdy zawodnik otrzymuje obrazek ze zdrowym, bądź niezdrowym produktem pokarmowym. Jego zadaniem jest umieścić  go odpowiednio pod ilustracją chorego lub zdrowego zęba.

11. Piosenka o zdrowiu – grupa IV

12. Konkurs V – Rzuty do celu

Rymowanka wprowadzająca do konkursu:” ) Skakać, biegać, tańczyć wkoło razem będzie nam ……………….(wesoło)”

Traf do obręczy. Każdy zawodnik otrzymuje kawałek gazety, zgniata go w kulę  i stara się nią tak rzucić, by trafić do obręczy.

12. Podsumowanie konkursu:
– podliczenie punktów przez jury,
– wyłonienie zwycięzców,
– rozdanie nagród i dyplomów,

Degustacja jogurtu oraz warzywnych i owocowych koreczków przez wszystkich uczestników.

 

Opracowała: Maria Gibała

 
Inne publikacje autora:





Skomentuj

Musisz być zalogowany żeby komentować.


© 2003 - 2012 Wychowanie Przedszkolne - portal nauczycieli przedszkola · Wykonanie Theme Junkie & MarkNet ·