Jesteś tutaj: Start » Scenariusze świąteczne


santa-clausProwadząca: Józefa Drej

Cele ogólne:

– pielęgnowanie zwyczajów mikołajkowych
– przybliżenie dzieciom postaci Mikołaja
– budzenie zainteresowania sztuką teatralną
– rozwijanie umiejętności wypowiadania się na forum grupy na temat obejrzanego teatrzyku
– rozwijanie koordynacji ruchowo – słuchowej
– wyrabianie umiejętności rozpoznawania przedmiotów poprzez dotyk
– doskonalenie sprawności manualnych
– rozwijanie umiejętności współdziałania w zabawach

Cele szczegółowe:

– wie, jak wygląda Mikołaj
– uważni e ogląda przedstawienia teatralne
– wypowiada się na forum grupy na temat obejrzanego teatrzyku
– potrafi zaśpiewać piosenkę
– zapamiętuje układ taneczny
– rozpoznaje przedmioty po dotyku
– nakleja gotowe elementy we właściwych miejscach
– starannie koloruje
– aktywnie bierze udział w zabawach integracyjnych z chustą animacyjną

Formy pracy:

– słowna, oglądowa, praktycznego działania

Metody pracy:

– zbiorowa, indywidualna, w małych grupach

Środki dydaktyczne:





– sylwety: Mikołaja, chłopca, dziewczynki, CD z utworem „Święty Mikołaju”, dzwoneczki, worek Mikołaja, zabawki, karta zadaniowa, kolorowe koperty z sylwetami zabawek, klej, kredki, chusta animacyjna, woreczek, ilustracje przedstawiające zabawki, ilustracje z Mikołajem

Przebieg:

1.Teatrzyk pt.”Powitanie Św. Mikołaja” z wykorzystaniem sylwet.

Święty Mikołaju – bardzo się cieszymy
Od dawna czekamy na Twe odwiedziny
Od dawna jesteśmy grzeczni, że aż strach!
Nie broimy we dnie, nie broimy w snach!
Wszystkie polecenia dokładnie spełniamy,
Dobrze się czujemy i słuchamy mamy.
I co powiesz na to, Św. Mikołaju?
My tak Mikołaju czasem rozrabiamy,
Ale za to bardzo Cię kochamy!
– Po obejrzeniu spektaklu nauczycielka zadaje pytania:
• Kto występował w teatrzyku?
• Co mówiły dzieci Mikołajowi?
• Jak wygląda Św. Mikołaj?
• Czym podróżuje?
• W jaki sposób dostaje się do naszych domów?
• Po co Mikołaj do nas przychodzi?
2. „Święty Mikołaju” – zabawa muzyczno – ruchowa do piosenki .(Dzieci tworzą zaprzęgi w parach: Mikołaj – renifer. Renifer ma przypięte dzwoneczki).
3.”Worek Św. Mikołaja” – zabawa dydaktyczna. Rozpoznawanie zabawek po dotyku.
4.”Jakie to zabawki?” – karta zadaniowa. Naklejanie lalki, misia i samochodu we właściwych miejscach(kontury zabawek). Kolorowanie zabawek.
5. Zabawy integracyjne z chustą animacyjną: „Zgadnij, jaki to kolor?” (uczestnik staje do chusty tyłem i rzuca woreczek, musi odgadnąć w jaki kolor trafił), „Przebieganie pod chustą” (niech przebiegnie pod chustą ten, kto dostał od Mikołaja np. samochód itp.), „Kolorowe wycieczki” ( N. podaje nazwę koloru i dzieci ,które stoją przy tym kolorze zmieniają się miejscami przechodząc pod chustą).

 

Inne publikacje autora:

To nie to czego potrzebujesz? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj naszą stronę:
Twoja wyszukiwarka

forum dyskusyjne dla nauczycieli

Skomentuj

Musisz być zalogowany żeby komentować.

© 2003 - 2012 Wychowanie Przedszkolne - portal nauczycieli przedszkola · Wykonanie Theme Junkie & MarkNet ·