Dzień Nauczyciela w przedszkolu

Tutaj umieszczamy posty związane z zarządzaniem w przedszkolu. Zapraszamy !

Dzień Nauczyciela w przedszkolu

Postautor: ludzik » 27 sty 2006, o 18:26

Witam! może to śmieszne , że teraz poruszam ten temat. Czekam na odp. juz od października , ponieważ nie mogę się doczekać a chciałabym wyjaśnić tę kwestię piszę tutaj. Znalazłam właśnie waszą stronę www. Może akurat tutaj będzie ktoś kompetentny i udzieli mi wyczerpującej i dokładnej odpowiedzi. Przekopiuję mój list, który wysłałam do "trzech miejsc" i czekam na odp.
pozdrwaiam ciepło w ten mroźny wieczór!

Mój list
Bardzo proszę o udzielenie odpowiedzi na pytanie. Jak dyrektorzy przedszkoli powinni interpretować treść art.74. z rozdziału 9 Karty Nauczyciela? Wynikł problem, ponieważ nauczyciele w szkołach dzień 14 października mają wolny a dzieci nie mają zajęć dydaktycznych. Natomiast nauczyciele w przedszkolu, których też obowiązuje przestrzeganie Karty Nauczyciela podobnie jak zwykłego pracownika Kodeks Pracy, nie świętują 14 października. Rozumiem, że przedszkole nie może sobie pozwolić na dzień wolny ze względu na pracujących rodziców i specyfikę tej placówki oświatowej. Jednak uważam, że nauczyciele przedszkoli winni również w inny sposób mieć rekompensowany ten dzień.
Ktoś powie, przecież nauczyciele w przedszkolu nie mają zajęć lekcyjnych. Nasze zajęcia mają inne określenie. Szkoły w tym dniu są zamknięte, a przecież są inni pracownicy, np. pani w bibliotece, panie woźne czy pani pedagog a nawet nauczycielka, która prowadzi zerówkę. Oni też nie mają zajęć lekcyjnych a w tym dniu nie pracują. Czy każdy dyrektor może ten artykuł interpretować inaczej w zależności od specyfiki placówki? Na jakiej podstawie prawnej?
Pan kierownik Wydziału Edukacji, udzielając mi odpowiedzi na moje pytanie, stwierdził między innymi, że nie jesteśmy przedszkolem publicznym i dlatego nie mamy wolnego jak szkoły. A nazwa naszego przedszkola – Przedszkole Publiczne. Nie wiem co o tym sądzić?
Bardzo proszę o odpowiedź. Jeśli można na łamach waszej gazety lub na mój e-mail kwiecie.g@wp.pl /.

Rozdział 9 Karty Nauczyciela
Dzień Edukacji Narodowej
Art. 74. W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych.
ludzik

Postautor: Gość » 30 mar 2006, o 14:11

14 października - to dzien wolny od zajęc dydaktycznych- pracyję w przedszkolu i w tym dniu nie prowadzę zajęć dydaktyczno- wychowawczych- ale pracuje się ogólnie - szkoły też nie maja dnia wolnego - jest skrócony okres pobytu dzieci w szkole
W przedszkolu mamy słodki poczęstunek.
Przedszkole to placówka usługowa i nieferyjna
!4 października jest się zawsze w pracy - jednak duża rola to umiejętności dyrektora - pozdrawiam :D
Gość

Postautor: Gość » 30 mar 2006, o 18:07

witam!
też pracuję w przedszkolu i u nas jest to normalny dzień pracy - tylko tym się rożni od innych dni że na 15 minut spotykamy się na kawie i dyrektor czyta nam życzenia od np władz miasta, ewentualnie wręcza jakieś nagrody - i to nie tylko nauczycielom ale także kucharkom i innym pracownikom a i rodzice jakby zapomnieli o naszym skromnym święcie
Gość

Dzień Nauczyciela/odp. na list z 30 marca/

Postautor: gość » 1 kwie 2006, o 18:12

Witam,
dzięki za "głos" w sprawie DN. To o czym piszesz jest dla mnie oczywiste. Całkowicie się z Tobą zgadzam. Jednak chciałabym uzyskać konkretną odpowiedź na moje pytanie. Od października czekam na konkrety a tu nic. Każdy interpretuje ten artykuł jak mu się podoba. Jedni mają wolne a inny mają święto jeszcze inni robia co im sie podoba w tym dniu. Jak to w końcu jest w tm naszym państwie. Ten sam artykuł w każdej placówce odczytywany jest inaczej :( , to jest śmieszne. Pozdrawiam !
gość

Postautor: mgdalencia » 4 kwie 2006, o 17:45

U mojego dziecka w szkole wcale nie ma dnia wolnego 14 października. Owszem, nie ma lekcji, są jakieś akademie itp. ale do szkoły dzieci przychodzą. Kiedyś, pamiętam jeszcze z liceum (wcale nie tak dawno ;p ) wiem, że było wolne. Ale teraz nei jest. Przynajmniej w "naszej" szkole ;)
mgdalencia

14 pazdziernika

Postautor: Przedszkolanka » 17 lip 2006, o 18:38

Ten dzień był i nadal będzie wielkim nieporozumieniem w sferze dochodzenia się pomiędzy nauczycielami z przedszkoli i pozostałych (czytaj:szkół podstawowych, średnich itp.). .Ponieważ przedszkola sprawują przede wszystkim rolę opiekuńczą, więc muszą pracowac w swoje święto czy to się komuś podoba czy nie. Taką pozycję mają przypisaną wszystkie pracujące w przedszkolach nauczycielki, bo kto by się tam z nimi liczył, jeśli często słyszy się,że "przedszkolanka" nie wychowuje tylko się opiekuje.
Przedszkolanka

Postautor: Alicja » 23 lip 2006, o 23:16

Wejdź na stronę http://www.przedszkolanki.com i przeczytaj PETYCJĘ, która została przesłana do odpowiednich instytucji i która m.in. porusza problem Dnia Edukacji Narodowej w przedszkolu. Znajdziesz tu także odpowiedzi kompetentnych :roll: urzędników w tej sprawie:
    Rzecznika Praw Obywatelskich
    Ministerstwa Edukacji Narodowej
    Związku Nauczycielstwa Polskiego

Pozdrowienia :D
Alicja
Starszak
Starszak

Wróć do Zarządzanie Przedszkolem