Dziecko nieśmiałe

Jeśli masz problem z dzieckiem i nie wiesz od czego zacząć i jak mu pomóc napisz.
kagiee
Maluszek
Maluszek
Posty: 2
Rejestracja: 30 maja 2009, o 18:32

Dziecko nieśmiałe

Post autor: kagiee » 18 sie 2009, o 11:43

Witam. Nurtuje mnie pewien problem dotyczący postępowania z dzieckiem nieśmiałym w grupie 5-6 latków. Od września będę 2 rok prowadziła tę samą grupę dzieci.. wcześniej jako 5 latek uczęszczała do tej grupy pewna dziewczynka... obecnie już będzie 6- latkiem od którego powinnam więcej wymagać.
Opiszę problem... dziewczynka ma zaburzoną sferę społeczną... jest wstydliwa na forum grupy ( ale tylko podczas zajęć!! ) ,do tej pory nie uczestniczyła mi w żadnych zajęciach dydaktycznych ( "na dywanie"Wink, plastyczne... czasem brała w nich udział, ale tylko za moją duuuużo mobilizacją. W trakcie zajęć zazwyczaj chowała się w kąciku lalek- na żadne moje prośby uczestnictwa nie reagowała.
Często pytając ją o wyrażenie jakieś opinii (pytałam ją poza zajęciami dyd.) długo muszę czekać aż ona się przełamie i coś mi powie, zawsze mówi, że nie chce by inni słyszeli co mówi.
Zaskakujące jest to, że w czasie zabawy dowolnej, rządzi, dominuje i rozkazuje innym dzieciom, jest hałaśliwa i kapryśna. Zupełnie inne dziecko. Gdy coś idzie po nie jej myśli od razu wybucha płaczem! Obraża się.. ma bardzo silną potrzebę bycia dominatorem.
Dziecko jest jedynaczką, rodzice zapracowani- to też ma duży wpływ na jej zachowanie.

Jak mam z nią postępować? Kierować do poradni? Może miałyście podobny problem z dziećmi?

Awatar użytkownika
MarDeb
Starszak
Starszak
Posty: 129
Rejestracja: 13 kwie 2009, o 15:37
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dziecko nieśmiałe

Post autor: MarDeb » 21 sie 2009, o 12:40

A próbowałeś pracować metodą małych grup? Może wtedy nędzie łatwiej. Kiedyś też miałem dziewczynkę, która musiał siedzieć przy mnie, żeby uczestniczyć z zajęciach. Poza tym jeśli pytasz o coś dziecki to pytaj kilku o to samo a na końcu to dziecko. Bedzie znało odpowiedź i może będzie już łatwiej - my tak robimy z dziećmi z lekkim autyzmem.
Moje stronki:
Darmowe Gry planszowe dla przedszkolaków oraz Adaptacja w przedszkolu a także Rehabilitacja dzieci w Warszawie

fatałaszek
Średniak
Średniak
Posty: 6
Rejestracja: 21 wrz 2009, o 14:43

Re: Dziecko nieśmiałe

Post autor: fatałaszek » 23 lis 2009, o 15:51

Dziecko nieśmiałe potrzebuje specyficznego podejścia. W pracy z takim maluchem skuteczna okaże się bajkoterapia - a więc efektywna nauka za pomocą zabawy, przy pomocy sugestywnych bajek, przykładów "z życia wziętych". Dziecko tak samo jak każdy ma swoje problemy. Przeżywa stresy związane z pójściem do przedszkola, dentysty, boi się nowych rzeczy i zmian. Musi odnaleźć się w grupie, zjednać sobie przyjaciół i radzić podczas kłótni z nimi. Sytuacje te często są trudne dla dorosłych, nic więc dziwnego, ze mogą przysporzyć problem i dziecku.Bajka zawsze musi się dobrze kończyć, a główny bohater rozwiązywać swój problem narzędziami, które dostępne są również i dziecku. A problem nieśmiałości, samotności porusza właśnie "Fatałaszek". Tocząca się na kartach książeczki historia, opowiada o losach tajemniczego, bojącego się świata i ludzi chłopca o imieniu Fatałaszek, który dzięki przyjaźni pokonuje swoją nieśmiałość. Mieszka samotnie w domku na wzgórzu i panicznie boi się z niego wyjść. Dopiero przyjaźń z Tycią i przeżywane w raz z nią niesamowite przygody, pomagają mu uwierzyć w siebie i przełamać swój lęk przed nieznanym. Książka godna polecenia rodzicom nieśmiałych dzieci.
Chcesz poznać przygody Fatałaszka? Zapraszam http://fatalaszek.blox.pl/

niffa
Maluszek
Maluszek
Posty: 4
Rejestracja: 18 kwie 2011, o 10:25

Re: Dziecko nieśmiałe

Post autor: niffa » 28 kwie 2011, o 12:10

Czy dziewczynka zawsze chce dominować? Może potrzebuje więcej uwagi? Jak ją zachęcasz do uczestnictwa w zajęciach?

ODPOWIEDZ
meble do sypialni meble do kuchni meble do salonu meble do jadalni stół drewniany nowoczesny stoły z litego drewnastoły z litego drewna dębowego stół dębowy nowoczesny drogie łóżka stolik kawowy stół dębowy rozkładany

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości