Żona nie pozwala dziecku usamodzielnic sie

Jak w temacie. Podziel się swoimi sprawami. Może ktoś będzie w stanie pomóc.
tata-miś
Maluszek
Maluszek

Żona nie pozwala dziecku usamodzielnic sie

Post autor: tata-miś » 12 wrz 2017, o 10:49

Witam. Pewnie nieczęsto zaglądają tutaj ojcowie ale chciałbym sie o cos poradzic. Nasza córka Milenka w listopadzie skonczy 5 lat a mama dalej wszystko robi za nia. Ubiera ją za przeproszeniem od majtek po buty, karmi w czasie obiadu, prowadzi za rączke nawet z bloku do samochodu zaparkowanego 100 metrów dalej żeby sie czasem nie przewróciła na kostce brukowej i nie odarła kolan. Moje próby zwrócenia uwagi że to nei jest normalne zachowanie kończa sie kłotnią a troche mi sie nie chce po cąłym dniu pracy kłocic ciągle z żoną o takie bzdety. Zamierzam przeprowadzic jedną konkretna rozmowe, a potem umywam ręce bo nie mam siły. Szukam mocnych argumentów, dziekuje.

oliwia
Maluszek
Maluszek

Re: Żona nie pozwala dziecku usamodzielnic sie

Post autor: oliwia » 14 wrz 2017, o 11:08

Przypomina mi sie własne dziecinstwo… Tez mnie tak pilnowali, czasami we dwie-mama i babcia, szok. Jak nie jedna to druga ale któraś z nich odprowadzała mnie do szkoły przez prawie całą podstawówke, błagałam żeby zostawały za sklepem a ostatnie kilkaset metrów przejde sama. Szkoda gadac. Co by ci tu poradzic..? Może jakies filmiki o wychowaniu znajdz w internecie i jej zapusc, jak zobaczy specjaliste co sie wypowiada w temacie to moze uwierzy

PrzedszkoleGorzków
Średniak
Średniak

Post autor: PrzedszkoleGorzków » 15 wrz 2017, o 13:54

Żona musi zrozumieć, że wyrządza dziecku krzywdę. Wyręczając córkę we wszystkim, nie daje jej szansy nauczenia się tych wszystkich rzeczy, a przez to hamuje jej rozwój. Tego typu nadopiekuńczość prowadzi do wychowania dziecka niezaradnego i wygodnego. Pięcioletnia dziewczynka z powodzeniem może jeść sama z talerza i uczyć się wiązać buciki. Kilka wskazówek na ten temat prezentujemy na naszym blogu: http://www.przedszkole.wieliczka.pl/blo ... dzielnosci. Podeślij go żonie i wytłumacz, że jej zachowanie zamiast chronić dziecko, utrudnia mu prawidłowy rozwój. Kluczowe jest też znalezienie wspólnego języka z żoną. Rodzice muszą mówić do dziecka jednym głosem, w przeciwnym razie doprowadzą do zdezorientowania malucha. Nie możesz umyć rąk, jeśli chodzi o wychowanie Twojego dziecka. To Wasze wspólne zadanie, nie tylko żony. Rozumiem, że bywa ciężko, że zmęczenie przytłacza, a żona, nie współpracując, nie ułatwia dojścia do porozumienia, ale nikt nie mówił, że będzie lekko. Wychowanie dziecka to obowiązek na co dzień i na lata. Powodzenia :)

tata-miś
Maluszek
Maluszek

Post autor: tata-miś » 18 wrz 2017, o 09:51

No właśnie a co taka 5-latka powinna robic sama? Nie mamy dizeci w jej wieku w rodzinie i trudno o porównanie. Pytam zeby wiedziec na co zwrócic żonie uwage i zebysmy tez nie przesadzili i nie kazali dziecku robic sobie kanapek

PrzedszkoleGorzków
Średniak
Średniak

Post autor: PrzedszkoleGorzków » 20 wrz 2017, o 08:01

Pięcioletnie dziecko powinno radzić sobie z takimi czynnościami jak mycie, ubieranie, posługiwanie się łyżką i widelcem. Powinno też umieć rysować, wycinać czy lepić z plasteliny. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule: http://www.przedszkole.wieliczka.pl/blo ... ieciolatek. Oczywiście, wszystko zależy od indywidualnego rozwoju dziecka i nie ma potrzeby martwić się, jeżeli pewne czynności wykonuje wolniej czy bardziej nieudolnie niż jego rówieśnicy. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do prawidłowości rozwoju dziecka, najlepiej udać się do pediatry i upewnić, że wszystko w porządku.

tata-miś
Maluszek
Maluszek

Post autor: tata-miś » 21 wrz 2017, o 08:19

Dobrze, dziękuje bardzo za wszystkie rady, duzo mi pomogły, mam nadzieje cos zmienic w tej sytuacji.

Malgosia9654
Średniak
Średniak

Post autor: Malgosia9654 » 19 paź 2017, o 09:14

Może niech jakaś inna mama porozmawia z żoną? Osobę postronna zawsze postrzega się inaczej. Trzymam kciuki, żeby żona zmieniła postawę ;)

myszkerala
Maluszek
Maluszek

Post autor: myszkerala » 6 lis 2017, o 15:10

To jest nadopiekuńczość. Mamy obowiązek wychować tak, żeby dziecko nie było kaleką.

radero
Maluszek
Maluszek

Post autor: radero » 3 sty 2018, o 14:01

Nadopiekuncza matka to najgorsze co moze sie trafic... pogadaj z nia szczerze i tyle.

ODPOWIEDZ
meble do sypialni meble do kuchni meble do salonu meble do jadalni stół drewniany nowoczesny stoły z litego drewnastoły z litego drewna dębowego stół dębowy nowoczesny drogie łóżka stolik kawowy stół dębowy rozkładany